Full fart på den nya styrelsen

I måndags träffades den nya styrelsen för ett första ordinaire sammanträde. Förutom att gå igenom rapporter från ansvariga för medlemmar, ekonomi och digitala kanaler fokuserade vi på aktiviteter framåt. Många roliga ideér och förslag lades fram, nu ska dessa kollas upp och planeras, sedan kommer inbjudningar till alla medlemmar. Styrelsen beslutade också att väcka liv i Årets härjedaling, som haft paus under pandemin.

I måndags hade föreningen 80 betalande medlemmar för 2022 och 177 personer har gillat oss på Facebook. Vi har uppdaterat föreningens sajt. Här kan du som fortfarande inte är medlem bland annat hitta mer info om hur du blir medlem, förutom info om styrelsen, stdagarna, föreningens syfte och ett arkiv med nyheter och aktiviteter som hållits. Du hittar sajten på harjedalsforeningenstockholm.se

Två kommande aktiviteter
Träffa andra härjedalingar på 11-kaffe den 3 maj! Föreningen kom till under en fikastund, nu återupplivar vi denna tradition. Ingen föranmälan krävs, och alla betalar sitt eget fika på plats.
Vi träffas klockan 11.00 på Teaterbaren, plan 2 i Kulturhuset, Sergels torg.

Surströmmingsfest i september. Plats och datum återkommer vi till så fort vi har fått bekräftelse från lokalen vi preliminiärbokat.

Den nya styrelsen består av, från vänster till höger på bilden, Yvonne Batello – styrelseledamot, Josefine Granding Larsson – styrelseledamot & sekreterare, Bengterik Busk, styrelsedamot & vice ordförande, Anders Eriksson – styrelseledamot & skattmästare, Therese Roselin Göthe – styrelsesuppleant. Sittande är Tord Andnor – styrelseordförande. JanAnders Eriksson – styrelsesuppleant saknas på bilden.